wtorek, 31 lipca 2012

Norway part 2.Norwegia to nie tylko piękne naturalne krajobrazy, pola i sielankowe życie w malutkim, kolorowym domku.
To również Oslo, duże portowe miasto, które zachwyca nowoczesną architekturą. Sami zobaczcie!


Po prostu nie mogłam się powstrzymać, by nie zrobić im tego zdjęcia:) Japończycy! Nic dodać, nic ująć:)Oprócz zdjęć, chciałabym również zamieścić parę praktycznych wskazówek, dla osób, które będą się kiedyś wybierały do Norwegii.

Pierwsza ważna informacja, ciekawe czy kogoś zaskoczy:) - Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, a więc obowiązującą walutą nie jest euro, lecz korony norweskie. Kurs: 1 korona = +- 57 groszy.

Klimat jest nieco chłodniejszy niż w Polsce, więc rzeczy, które koniecznie musimy spakować do walizki to długie spodnie, sweter, bluza i kurtka przeciwdeszczowa. (Niezła odmiana po podróżowaniu na południe, gdzie najważniejszym elementem jest strój kąpielowy i japonki:))

Chłód niestety nie odstrasza komarów, jest ich tak samo dużo jak nad polskim jeziorem.

Norwegia jest krajem bardzo bogatym, wynagrodzenia są wysokie, a więc i ceny powalają...

chleb - 30kr, choć z rana można dostać taki w cenie 6 kr
woda 1,5l - 15kr
duża czekolada - 30kr
cheeseburger - 12kr
BigMac - 50kr!!
nocleg na campingu - 150kr za mały namiot i samochód
benzyna - 15kr/ l (w weekendy jest taniej! ok 12kr)

Ważna informacja dla osób korzystających z samochodów na gaz... o LPG zarówno w Szwecji jak i Norwegii jest bardzo trudno, a jak już dystrybutory są, to wcale nie na wielkich stacjach, ale ukryte między torami a magazynami:) Stacje te są najczęściej samoobsługowe.

Wstęp do muzeów zazwyczaj jest płatny. I choć dla Norwegów ma to pewnie stanowić symboliczną opłatę na utrzymanie toalet, w przeliczeniu na zł wcale tanio nie wychodzi:) Zwykle jest to 15kr, a do ważniejszych, np Norsk Folkemuseum - 80kr.

Najbardziej według mnie pożądaną pamiątką z Norwegii byłby wełniany sweter z wizerunkiem renifera w wersji hand made. Niestety, taka przyjemność sporo kosztuje, ceny swetrów wahają się od 600 do ponad 1000kr.

O tym nie przeczytacie w przewodniku, ponieważ informacje te są albo zbyt oczywiste, albo zbyt dociekliwe. Mam jednak nadzieję, że okażą się pomocne!

Norwegia jest przepięknym krajem, który z pewnością warto zobaczyć, lecz nie dajcie się zwieść promocjom na esky.pl na loty do Oslo za 5zł. Skandynawia wcale nie jest taka tania...


4 komentarze:

 1. Ależ wspaniały trip, zapewne było co podziwiać ;) Ceny zabójczo wysokie o.o

  OdpowiedzUsuń
 2. Hello! I love your blog. What do you think about following each other?

  Much Love,
  http://amyklundt.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Ceny są wysokie, ale przekładają się na zarobki Norwegów. Chciałabym tam kiedyś pojechać:)

  OdpowiedzUsuń
 4. oj tak, z pewnoscia w Norwegii jest dobrze zarabiac:) minimalna płaca dla pracownika sezonowego wynosi 110 kr na godzine! :)

  OdpowiedzUsuń

Aby komentować, nie trzeba mieć konta na bloggerze, zachęcam więc wszystkich! Dzięki Wam, blog może stać się lepszy!